• Wilczy Szaniec | Wolfsschanze | Wolf's Lair

Albert Speer

Albert Speer

Albert Speer, właśc. Berthold Konrad Hermann Albert Speer (ur. 19 marca 1905 w Mannheim, zm. 1 września 1981 w Londynie) – niemiecki polityk i architekt, jeden z przywódców nazistowskich Niemiec, zbrodniarz wojenny.

Studiował architekturę. W roku 1932 został członkiem NSDAP.

Hitler, zaraz po dojściu do władzy, uczynił go odpowiedzialnym za planowanie i organizowanie wielkich manifestacji partyjnych.

W 1937 r. Führer mianował go na stanowisko generalnego inspektora do spraw rozbudowy Berlina. Od 8 lutego 1942 minister odpowiedzialny za uzbrojenie i amunicję (Reichsminister für Bewaffnung und Munition) i szef Organizacji Todta.

W końcowym etapie wojny rozczarował się jednak polityką Hitlera, której naczelną zasadą stało się „zwycięstwo albo zagłada” (wojna totalna!).

W 1946, w czasie procesu norymberskiego, Speer został skazany na 20 lat pozbawienia wolności. Oskarżono go o organizację deportacji milionów robotników przymusowych do Niemiec. Przyznał się do winy i jako jedyny z oskarżonych wyraził skruchę i ubolewanie. Do końca utrzymywał, że nic nie wiedział o eksterminacji ludzi w niemieckich obozach śmierci.

Obecnie historycy uważają rzekomą niewiedzę Speera za rozmijanie się z prawdą. Do dziś przetrwały dokumenty potwierdzające, że w 1942 roku organizował rozbudowę obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jako architekt odpowiadał za plany (do dziś przetrwały jego odręczne szkice!) rozbudowy krematoriów 1 i 2, kostnic obozowych, wieżyczek strażniczych, ogrodzenia z drutu kolczastego, planu podłączenia do ogrodzeń wysokiego napięcia. Był autorem, przygotowanych na bezpośrednie zlecenie Hitlera planów baraków dla więźniów.

Speer wyszedł z więzienia w 1966, po czym zajął się pracą publicysty i wykładowcy. Występował kilka razy w filmach dokumentalnych poświęconych tematyce II wojny światowej i III Rzeszy (m.in. w brytyjskim serialu The World At War), udzielił też szeregu długich wywiadów dla telewizji uważanych dziś za kłamliwe.

Zmarł nagle z powodu wylewu krwi do mózgu, którego doznał w hotelu w trakcie podróży do Anglii. Przeżył 76 lat.