• Wilczy Szaniec | Wolfsschanze | Wolf's Lair

Adolf Heusinger

Generał Adolf Heusinger

Adolf Ernst Heusinger (ur. 4 sierpnia 1897 w Holzminden, zm. 30 listopada 1982 w Kolonii) – niemiecki oficer armii cesarskiej, następnie Reichswehry-Wehrmachtu , po II wojnie światowej sprawował funkcje Generalnego Inspektora w Bundeswehrze i przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO.

W latach 1940-44 na wysokich stanowiskach w hitlerowskim Wehrmachcie, szef wydziału operacyjnego w naczelnym dowództwie wojsk lądowych (OKW); współautor planów operacyjnych w okresie II Wojny Światowej.

Podczas zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu stał tuż obok Fuhrera. W wyniku eksplozji został lekko ranny. Po rekonwalescencji został aresztowany przez gestapo i pozbawiony stanowiska, ponieważ jak się okazało wiedział on o spisku w otoczeniu wodza, a także kontaktował się z osobami które brały w nim udział. Nie godził się jednak na przeprowadzenie zamachu. Z tego powodu nie został wtajemniczony w jego szczegóły, co pozwoliło mu ocalić życie, lecz do końca wojny pozostawał poza służbą.

W latach 1945-48 przebywał w niewoli amerykańskiej.

Od 1951 roku wojskowy doradca rządu RFN.

Od 1955 przewodniczący Naczelnej Rady Wojskowej w Ministerstwie Obrony RFN. Od 1957-61 Generalny Inspektor Bundeswehry.

W latach 1961-64 Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO w Waszyngtonie. Od 1961 roku rząd ZSRR miał przedstawić dowody popełnienia przez A. Heusingera zbrodni wojennych i zażądał od USA jego ekstradycji. Bezskutecznie. Po odejściu ze służby w 1964 został doradcą do spraw wojskowych CDU. Generał Heusinger zmarł 30 listopada 1982 w Kolonii.