17.06.1900 - 1945 (?) generał SS, osobisty sekretarz Hitlera

W roku 1919 służył w nacjonalistycznych oddziałach ochotniczych (Freikorps). W roku 1924 skazany za udział w polit. mordzie kapturowym; od 1925 r. członek NSDAP, od 1933 szef sztabu Rudolfa Hessa. 12 maja 1941 mianowany po ucieczce Hessa do Anglii osobistym sekretarzem Hitlera. Brunatna eminencja i bezwzględny orędownik rasistowskiej ideologii. Gorliwie wykonywał wszystkie rozkazy Hitlera. Dzięki stałej obecności u boku Hitlera, niezwykłej pracowitości, fenomenalnej pamięci, zręcznie prowadzonym intrygom, manipulacjom oraz ?kreciej robocie? zdobył duże zaufanie Führera, szczególnie po zamachu na jego życie 20 lipca 1944 r. Znienawidzony nawet przez innych bliskich współpracowników Hitlera: Speera, Göringa, Goebbelsa, Himmlera.

W roku 1972 w Berlinie podczas prac budowlanych zostały znalezione zwłoki, które przez Niemiecki Instytut Medycyny Sądowej we Frankfurcie zostały zidentyfikowane jako zwłoki Bormanna. Według opinii jednego ze świadków miał zginąć podczas ucieczki z Berlina dnia 2 maja 1945 r.

Po wojnie pojawiały się w prasie polskiej i zagranicznej informacje o tym, że Bormannowi udało się w ostatnich dniach wojny opuścić Trzecią Rzeszę. Według jednych spekulacji miał on przebywać w Anglii, według innych - w Argentynie i Boliwii. Najbardziej sensacyjna wydaje się być sugestia, że Bormann, jako agent radzieckiego wywiadu, mieszkał po zakończeniu działań wojennych w ZSRR, gdzie miał umrzeć w roku 1972.